کار پزشکان در ترکیه

5 / 10
از 12 کاربر

کار پزشکان در ترکیه

کار پزشکان در ترکیه و شرایط آن،نکاتی در مورد آزمون های ترکیه و چگونگی معادل سازی مدارک پزشکان در ترکیه و کار پزشکان در ترکیه از مواردی هستند که در این مقاله به آنها اشاره شده است. در ادامه مطلب کار پزشکان در ترکیه همراه ما باشید.

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران هست که بسیاری از افراد به دلیل نزدیکی کشور ترکیه و همچنین به دلیل اشتراک فرهنگی که بین مردم ترکیه و ایران وجود دارد علاقه مند هستند که برای کار کردن و دریافت مجوز کاری به این کشور سفر نمایند.(کار پزشکان در ترکیه)

کار پزشکان در ترکیه

فارغ التحصیلان گروه پزشکی یعنی پزشکان ، دندان پزشکان و پرستاران و ... نیز یکی از گروه های علاقه مند به کار در ترکیه میباشند.(کار پزشکان در ترکیه)

همان طور که در مقالات و نوشتارهای قبلی عنوان گردیده است؛ رشته های پزشکی و پیزاپزشکی به دلیل حساسیت شغلی و به دلیل این که کار آنان در رابطه با جان انسانها میباشد، در صورتیکه در کشوری فارغ التحصیل شده باشند و برای کار (کار پزشکان در ترکیه) و یا حتی ادامه تحصیل به کشور دیگری مهاجرت نمایند، میبایستی در کشور مذکور مراحل معادل سازی را انجام دهند و مدارک خود را به تایید مراکز بهداشتی آن کشور برسانند. طبیعتا کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد.(کار پزشکان در ترکیه)

شغل پزشکی که در دوره های قبلی جزو مشاغل غیرمجاز برای خارجیان ترکیه بود اکنون آزاد می باشد. پزشکانی که برای دریافت مجوز کاری از ترکیه (کار پزشکان در ترکیه) اقدام مینمایند میبایستی ابتدا مدارک خود را معادل سازی نمایند. البته ذکر این نکته الزامی میباشد که پزشکان خارجی در ترکیه در صورتی میتوانند مجوز کاری دریافت نمایند که در مراکز خصوصی و غیر دولتی مشغول به کار شوند، و برای این که مراکز خصوصی سلامت بتوانند با پزشکان خارجی در ترکیه  همکاری کنند (کار پزشکان در ترکیه) نخست باید درخواست مجوز اولیه از وزارت بهداشت نمایند. برای دریافت مجوز کاری برای پزشکان در ترکیه، پزشکان میبایستی مدرک معادل سازی شده از تحصیلات تکمیلی ترکیه (YÖK) و حداقل نمره ۸ اخذ شده از آزمون زبان ترکی را داشته باشند.

در ادامه مطلب قصد داریم در مورد چگونگی معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه توضیحات مفصل تری را ارایه نماییم.(کار پزشکان در ترکیه)

مجوز کار پزشک خارجی در ترکیه (کار پزشکان در ترکیه) بر اساس قانون جدید بین المللی کار شماره 6735 به روز شده است. بر اساس این قانون 6735 اصلاحیه قانون اجازه استخدام پزشکان خارجی فقط شامل پرستاران و یا  پزشکان  است. ماماها، داروسازان و ... ممنوعیت برای کار در ترکیه دارند. به غیر از پزشکان، تعداد قابل توجهی از مجوزهای کار، دستیاران پرستاری، پرستاران و دستیاران هستند. ماماها یکی از حرفه های ممنوعه هستند، اما اغلب آنها دستیار پرستار و پرستار هستند که به عنوان ماماها عمل می کنند.

کسانی که فارغ التحصیل از یک دانشکده پزشکی در یک کشور خارجی هستند ، برای معادل سازی مدارک خود در ترکیه ابتدا باید گواهینامه و یا دانشنامه و یا تخصص خود را داشته باشند. مدارک پزشکی جهت معادل سازی به  شورای آموزش عالی (YÖK) فرستاده میشود. شخص متقاضی برای دریافت تاییدیه شورای آموزش عالی میبایستی مدرک زبان ترکی خود که در سطح B  میباشد را به شورای آموزش عالی ارایه نماید. مدرک زبان ترکی میبایستی تا یک سال پس از درخواست ارایه گردد. لازم به ذکر است که پزشکانی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شده اند نیازی به ارایه مدرک زبان ترکی ندارند.(کار پزشکان در ترکیه)

در حالت کلی مراحل اداری و پروسه معادل سازی مدارک (Denklik ) شامل دو مرحله می باشد که قسمت اصلی آن توسط واحد مربوطه در شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK ) انجام میگیرد . برای اتمام مراتب اداری ، پزشکان متقاضی معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه  بایستی در آزمونی به نام ” آزمون تعیین سطح ” که به آزمون (STS) معروف میباشد شرکت کنند. این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش ترکیه (ÖSYM) برگزار میشود و باید عنوان کنیم که این آزمون سالی دو بار برای رشته پزشکی و رشته دندان پزشکی برگزار میشود. قبولی در این آزمون جهت معادل سازی مدارک الزامی میباشد.
با این توضیحات پروسه اداری تقاضا برای معادل سازی مدارک به دو مرحله تقسیم میشود:
۱٫ متقاضی بایستی به صورت آنلاین و از طریق وبسایت رسمی سازمان (YÖK) نسبت به تشکیل پرونده و بارگذاری مدارک و سپس ارسال پستی یا تحویل حضوری آنها اقدام نماید.  بعد از تشکلیل پرونده ، در مدت زمان تقریبا 4 تا 6 ماه پرونده متقاضیان بررسی میشود و چنانچه نقصی مدارکی وجود داشته باشد به متقاضی جهت رفع نقایص اعلام میشود و در صورت تاییده برگه معادل صادر میشود. البته باید در نظر داشته باشیم که قبل از تایید نهایی ارایه جواب آزمون STS  الزامی میباشد.(کار پزشکان در ترکیه)

برخی از پزشکان سوال مینمایند که آیا داشتن سابقه کار بالا میتواند باعث صرفنظر شدن الزام آزمون STS  باشد ؟ در جواب باید گفته شود که خیر . برای طبابت در کشور ترکیه حتما باید مراحل معادل سازی مدارک طی شود.


نکاتی که در مورد آزمون STS  باید در نظر گرفت :

آزمون STS  یک مرحله ای میباشد و فقط به صورت کتبی برگزار میشود و آزمون عملی وجود ندارد.

آزمون STS  ترکیه شرایط سنی ندارد

آزمون STS  در سال دو بار برگزار میشود.

آزمون STS  به زبان ترکی میباشد. البته برای شرکت در این آزمون نیازی به مدرک زبان ترکی نیست ولی در صورتیکه متقاضی سطح پایینی از زبان ترکی را آموزش دیده باشد، امکان قبولی در این آزمون بسیار پایین میباشد.

پزشکان متخصص در رشته های مختلف نیز حتما جهت معادل سازی مدارک خود در ترکیه میبایستی در آزمون STS  شرکت نمایند.

پزشکان پس از معادل سازی مدارک خود در ترکیه باید مجوز کاری مخصوصی که برای پزشکان خارجی میباشد را دریافت نمایند. طبیعتا برای دریافت مجوز کاری پزشکی در ترکیه (کار پزشکان در ترکیه) میبایستی مدارکی را ارایه نمایند. همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد پزشکان پس از دریافت نامه معادل سازی از شورای آموزش عالی میتوانند در مراکز خصوصی درمانی مشغول به کار شوند. برای دریافت مجوز کاری پزشکی در ترکیه (کار پزشکان در ترکیه) باید مدارک زیر ارایه گردد.

  • تقاضای یک مرکز درمانی خصوصی جهت دعوت به کار از پزشک
  • تاییدیه مدرک پزشکی که توسط شورای آموزش عالی دال بر تایید مدرک پزشکی میباشد.
  • قرارداد کاری منعقد شده بین پزشک و مرکز درمانی
  • مدارک اقامتی و آدرس محل اقامت
  • مدارک هویتی
  • عکس

با ارایه مدارک فوق پزشکان میتوانند مجوز کاری (کار پزشکان در ترکیه) را دریافت نمایند.

شرایط دندان پزشکان نیز جهت معادل سازی مدارک در ترکیه تقریبا شبیه به پزشکان میباشد.

لازم به ذکر است که شما میتوانید با مراجعه به قسمت های تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه از اطلاعات بیشتر و کاملتری در زمینه ی تحصیل پزشکی در خارج از کشور  برخوردار شوید.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه و کار پزشکان در ترکیه و همچنین اخذ مجوز کاری مخصوص پزشکان در ترکیه  و یا کار و تحصیل در کشورهای دیگر اروپایی میتوانید با مشاورین موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره های تخصصی بهره مند شوید.

 

نظرات کاربران
وحید : ممنون از اطلاعات خوبتون
12 2
سلام و خسته نباشید من امسال فارغ التحصیل تو رشته پزشکی از کشور چین به زبان انگلیسی ، من خودم آذری زبان هستم و مشکلی از لحاظ زبانی ندارم می خواستم بدونم با شرایط من چقد زمان می بره تا بتونم معادل سازی بکنم برای کشور ترکیه واین که آیا خمرمان با معادل سازی میتونن بعنوان پزشک مشغول باشم ترکیه یا نه؟
نفیسه : اپتومتری در ترکیه
3 0
سلام . من کارشناس اپتومتری (بینایی سنجی ) هستم ، ۳۳ سالمه و ۱۰ سال سابقه کار دارم ، میخواستم بپرسم شرایط کاری برای من در ترکیه به چه صورته ؟
نگار : تایم کاری
4 2
ببخشید تایم کاری پزشکان چند ساعتع هستش پزشکان عمومی میخوام بدونم چند ساعت در روز یا هفته کار میکنن؟
زهارا : سلام من خیلی دوست دارم. تو تریه فاروغو ت ...
3 0
نظر شما چیست ؟
امیر : کار پزشکان در ترکیه
0 0
اطلاعات خوب و مفید ی بود . با حجم کم و دقیق
کوروش ا : ممنون اطلاعات خوبی اراع کردید
3 1
نظر شما چیست ؟
طاهری : شرایط کار دندانپزشکان
5 0
آیا خارجیانی که در دانشگاههای ترکیه دندانپزشکی میخوانند نمیتوانند در ترکیه کار کنند؟
Sadaf : ازمون
5 1
من دندان پزشکی در ترکیه خواندم و درسم تموم شده یعنی مدرک از کشور ترکیه هست و خارجی هستم برای دریافت اجازه کار باید باز هم آزمون بدهم؟
مدیریت : پاسخ
1 0
سلام برای دریافت مشاوره با شماره های موسسه تماس بگیرید. 09210901201-02144124814
مینو ذوالقدر : من متخصص زنان هستم آیا باید امتحان تخصص ...
5 0
نظر شما چیست ؟
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام لطف کتید تماس بگیرید.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :