کار دندانپزشکان در دانمارک

6 / 10
از 4 کاربر

کار دندانپزشکان در دانمارک

کار دندانپزشکان در دانمارک و نحوه اخذ ویزای کار در دانمارک،مراحل پروسه معادل سازی مدارک دندانپزشکان و شرایط کلی در زمینه دریافت ویزای کاری دانمارک و کار دندانپزشکان در دانمارک همگی مواردی هستند که در مقاله ذکر شده اند. در ادامه مقاله با عنوان کار دندانپزشکان در دانمارک همراه ما باشید.

دانمارک (Denmark) کشوری است که در شمال اروپا و حوزه اسکاندیناوی واقع شده است. این کشور از نظر آب و هوایی بهترین کشور اسکاندیناوی محسوب میشود. پایتخت کشور دانمارک شهر کپنهاگ و جمعیت دانمارک بالغ بر 5/5 میلیون نفر میباشد.

کار دندانپزشکی در دانمارک

کار دندانپزشکان در دانمارک

زبان رسمی کشور دانمارک زبان دانمارکی یا دنیش میباشد. کشور دانمارک در چندین سال گذشته در جدول رده بندی بهترین کشورهای جهان از نظر زندگی در بالای جدول و در رتبه های اول تا سوم قرار دارد.

کشور دانمارک از لحاظ کیفیت آموزش و تحصیل و همچنین از نظر خدمات بهداشتی نیز در بین 5 کشور اول جهان در جداول رتبه بندی قرار دارد.

همان طور که در مقالات پیشین نیز ذکر شده است کشور دانمارک از نظر منابع انسانی و نیروی کاری در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و پیراپزشکی ( پرستاری، مامایی، ....) دارای کمبود میباشد. بنابراین برای تکمیل نیروی انسانی مورد نیاز در این زمینه قوانینی را وضع کرده است که نیروهای متخصص خارجی را به عنوان نیروی کار بتواند در داخل دانمارک به کار گیرد.(کار دندانپزشکان در دانمارک)

یکی از رشته هایی که کمبود آن در دانمارک حس میشود رشته دندانپزشکی (کار دندانپزشکان در دانمارک) است که دانمارک فارغ التحصیلان رشته دندان پزشکی را جذب مینماید.

در ابتدا باید ذکر کنیم که رشته هایی مانند دندان پزشکی، پزشکی ، پرستاری و ... به منظور این که در کشوری به غیر از کشور محل تحصیل خود بتوانند وارد بازار کار شوند باید مدارکشان مورد تایید قرار بگیرد. به تایید مدارک پزشکی و دندان پزشکی در کشورهای دیگر اصطلاحا از واژه معادل سازی یا اتوریزیشن استفاده میگردد.

دندان پزشکان برای معادل سازی مدارک خود در هر کشوری می بایستی سه مرحله را بگذرانند:

1-    آموزش زبان کشور مقصد و تسلط به آن زبان

2-    گذراندان امتحانات با توجه به قوانین کشور مقصد

3-    و در نهایت طی کردن دوره های آموزشی و کارورزی در کشور مقصد

شرایط دانمارک نیز برای جذب دندان پزشکان نیز به همین صورت است، بدین مفهوم که دندان پزشکان ایرانی برای معادل سازی مدارک خود میبایستی این سه مرحله را طی نمایند.

همان طور که در ابتدای این نوشتار ذکر گردید زبان کشور دانمارک، دنیش میباشد این زبان جزو زبانهای لاتین محسوب میگردد. دندان پزشکان جهت معادل سازی ابتدا بایستی زبان دانمارکی را آموزش دیده و مدرک آن را به ارگانهای مربوط ارائه نمایند. سطح زبان دنیش مورد نیاز برای دندان پزشکان دنسک 3 میباشد.

بعد از این که مدرک زبان دنیش مورد نیاز را دریافت نمودند، امتحانی از علوم مربوط به دندان پزشکی را میبایستی بگذرانند. امتحان دندان پزشکی به طور معمول در سال دو بار برگزار میگردد. این امتحان امتحان به نسبت ساده ای تلقی میگردد. اگر بخواهیم این بخش را کاملتر توضیح دهیم بای بگوییم که قبل از امتحان ذکر شده برای دندان پزشکان دوره ای سه روزه در قالب کلاس آموزشی در نظر گرفته شده است که قوانین بهداشتی دانمارک نیز آموزش داده میشود. و در پایان این دوره از دندان پزشکان ارزیابی به عمل می آید. به هر جهت به نظر میرسد بر طبق اظهارات دندان پزشکانی که از طریق موسسه راد به دانمارک مراجعه کرده و مراحل معادل سازی خود را طی کرده اندو یا در حال گذراندن مراحل معادل سازی مدارک دندان پزشکی خود در دانمارک هستند این مرحله ، مرحله دشواری نمیباشد و دندان پزشکان با موفقیت این امتحان را طی مینمایند.

و در نهایت و مرحله سوم یک دوره کارورزی 6 ماهه الی یک ساله برای دندان پزشکان متقاضی در نظر گرفته میشود. در این دوره کارورزی که برای دندان پزشکان در دانمارک در نظر گرفته میشود، در واقع شخص به عنوان یک دندان پزشک مشغول به کار میگردد و البته کار او توسط اساتیدی ارزیابی میگردد. این دوره کارورزی برای دندان پزشکان با حقوق به همراه میباشد.

دندان پزشکان بعد از طی کردن این مرحله میتوانند به بازار کار دانمارک (کار دندانپزشکان در دانمارک) وارد شوند و به عنوان دندان پزشک در دانمارک مشغول به کار گردند.

لازم به ذکر است که دندان پزشکان پس از مدت سه سال و نیم که به عنوان دندانپزشک وارد کار شده اند میتوانند درخواست اقامت دائم خود را به اداره مهاجرت دانمارک ارائه نمایند واداره مهاجرت دانمارک نیز با این درخواست موافقت مینماید.

نکاتی که در زمینه کار دندانپزشکان در دانمارک باید مورد توجه قرار گیرد این است که شرایط کار دندانپزشکان در دانمارک به نسبت سایر کشورها  مناسب تر به نظر میرسد. بدین علت که اولا هزینه دوره زبان دانمارکی که در کشور دانمارک برگزار میشود بسیار اندک میباشد و دوم این که در دوره های کارورزی به شخص حقوق تعلق میگیرد. این دو مورد باعث میشود که هزینه های دندان پزشکان متقاضی بسیار کمتر از کشورهای دیگر باشد.( همان طور که میدانید در سایر کشورها مانند سوئد و یا آلمان تحصیل در دوره زبان با هزینه های بسیاری به همراه است و همچنین دوره های کارورزی نیز در کشورهای بسیاری مانند استرالیا با هزینه سنگینی برای متقاضیان برگزار میگردد.)(کار دندانپزشکان در دانمارک)

باید بگوییم که برای گذراندن این دوره ها به دندانپزشکان ویزای 5 ساله در نظر گرفته شده که در ابتدا ویزای سه ساله و بعد از سه سال ویزا به مدت دو سال تمدید میگردد. بدیهی است که دندان پزشکان با مدیریت زمان بسیار زودتر از 5 سال میتوانند مدارک دندان پزشکی خود را معادل سازی نمایند و وارد بازار کار گردند. همچین دندان پزشکان میتوانند در این دوره پنج ساله همراهان خود را نیز با خود به دانمارک ببرند. بدین مفهوم که این ویزا برای همراهان ( منظور از همراهان، همسر و فرزندان زیر 18 سال میباشد.) نیز در نظر گرفته شده است. و همچنین در این دوره تحصیل فرزندان در مدارس دانمارک به صورت رایگان میباشد و بیمه درمانی نیر برای شخص دندان پزشک و همراهان وی رایگان میباشد.

به طور خلاصه اگر بخواهیم مزایای کار در دانمارک (کار دندانپزشکان در دانمارک) و معادل سازی مدارک دندان پزشکان در دانمارک را بگوییم باید به صورت زیر در نظر گیریم.

1-    کشور دانمارک در حال حاضر به نیروهای پزشک و دندان پزشک و .... نیاز دارد.

2-    هزینه آموزش زبان در کشور دانمارک بسیار ناچیز است به طوری که رایگان تلقی میشود.

3-    دندان پزشکان متقاضی کار در دانمارک در ابتدا یک ویزای سه ساله و بعد از سه سال ویزای آنان به مدت 2 سال تمدید میگردد. بنابراین متقاضیان دندان پزشک جهت معادل سازی مدارک خود 5 سال زمان در اختیار دارند.

4-    دندان پزشکان در دوره معادل سازی مدارک خود در دانمارک میتوانند همسر و فرزندان خود را با دریافت ویزای همراهان به همراه داشته باشند.

5-    تحصیل فرزندان دندان پزشکان در مدارس دانمارک به صورت رایگان میباشد.

6-    بیمه های درمانی برای دندان پزشکان و همراهانشان در دوره معادل سازی رایگان میباشد.

7-    در طی دوره معادل سازی دندان پزشکان، همراه بالای 18 سال که عملا همسر میباشد اجازه کار تمام وقت را در دانمارک دارا میباشد.

8-    دندان پزشکان در دانمارک در دوره کارورزی حقوق دریافت مینمایند.

 

درمطالبی که به رشته تحریر درآمد، سعی کردیم که به طور خلاصه شرایط کار دندانپزشکان در دانمارک و چگونگی معادل سازی مدارک برای کار دندانپزشکان در دانمارک را توضیح دهیم. بدیهی است که برای تصمیم گیری در مورد معادل سازی مدارک در دانمارک و یا مهاجرت به دانمارک نیاز به اطلاعات کاملتری احساس میشود. دندان پزشکان محترمی که قصد مهاجرت به دانمارک و یا قصد معادل سازی مدارک دندان پزشکی خود در دانمارک  را دارند میتوانند با مشاورین موسسه راد تماس گرفته  و از مشاوره های تخصصی آنان بهره مند شوند.

 

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :