021-44124850

نکاتی درباره ی مهاجرت پزشکان

10 / 10
از 4 کاربر

نکاتی که باید در مهاجرت پزشکان در نظر بگیریم چه نکاتی هستند؟

پزشکان و فارغ التحصیلان پزشکی معمولا از افرادی هستند که تمایل به مهاجرت به کشورهای مختلف دارند و هدفهای مختلفی را از مهاجرت دنبال میکنند. برخی از افراد قصد دریافت اقامت و برخی دیگر از پزشکان قصد ادامه تحصیل در رشته های تخصصی دارند.

کشورهای مختلف دارای شرایط متفاوتی برای مهاجرت پزشکان میباشند. ولی اصل بسیار مهمی که وجود دارد این است که پزشکان در هر کشوری تحصیل کرده باشند و برای ادامه تحصیل در رشته های تخصصی و یا کار برای مهاجرت (مهاجرت پزشکان) به کشور دیگری اقدام کنند میبایستی مدارک خود را در کشور مقصد به تایید سازمانهای مربوطه برسانند و یا به عبارت دیگر مدارک خود را معادل سازی نمایند.

البته چنانچه پزشکی قصد تحصیل در مقطع PhD  در رشته های مرتبط با علوم پزشکی را دارد به طور معمول نیازی به معادل سازی مدارک در کشور مقصد ندارند.

همان طور که گفته شد شرایط کشورهای مختلف برای پزشکان (مهاجرت پزشکان) در کشورهای مختلف متفاوت هست. ولی به طور کلی پزشکان برای به تایید رساندن مدارک خود در هر کشوری باید سه مرحله زیر را بگذرانند.

1-  تسلط به زبان کشور مد نظر

2-  گذراندن امتحانات پزشکی

3-  گذراندن دوره های کارآموزی

4-  اخذ تاییدات از سازمانهای مربوطه در کشور مد نظر

این چهار مرحله میتواند در برخی کشورها سختگیرانه و بسیار پیچیده باشد ، مانند آمریکا و کانادا و در برخی از کشورها ساده تر باشد.

مورد دیگری که باید در مهاجرت پزشکان در نظر داشته باشیم این است که آیا کشور مورد نظر به پزشکانی که اقامت آن کشور را ندارند اجازه طبابت میدهد یا خیر؟ به عنوان مثال کشوری مانند هلند یا مالزی به پزشکان خارجی در هیچ صورتی اجازه طبابت نمیدهد. بنابراین چنانچه پزشکی قصد مهاجرت (مهاجرت پزشکان) به این نوع کشورها را دارد در صورتیکه بخواهد در کشور مزبور اجازه طبابت دریافت کند امکان پذیر نیست. میتوان از این گفته این طور نتیجه گیری کرد که شاید این کشورها برای مهاجرت مناسب نباشد.

نکته دیگری که باید در مهاجرت پزشکان به آن توجه داشته باشیم این است که آیا کشور مقصد نیاز به نیروی پزشکی دارد یا خیر؟ اگر کشوری که یک پزشک قصد مهاجرت به آن را دارند از نظر نیروی پزشکی اشباع باشد، کاریابی در آن کشور ممکن است با مشکل مواجه شود و در نتیجه چنین کشوری نیز برای مهاجرت پزشکان مناسب نمیباشد.

نکات دیگری که  باید در مهاجرت پزشکان به نظر میرسد مهم است نکاتی مانند زبان آن کشور میباشد. طبیعتا کشورهای انگلیسی زبان و یا آلمانی زبان از این نظر شاید ارجحیت داشته باشند.

آب و هوای کشور نیز میتواند در انتخاب شخص موثر باشد و همچنین شاخص جمعیتی و رفاهی کشور نیز از جمله عوامل موثر در انتخاب کشور برای مهاجرت پزشکان میباشد.

موارد ذکر شده در این نوشتار نکاتی میباشد که پزشکان برای مهاجرت (مهاجرت پزشکان) به کشورهای مختلف میبایستی در نظر داشته باشند.

لازم به ذکر است که  شما میتوانید با مراجعه به قسمت های تحصیل پزشکی ، کار پزشکان و همچنین نحوه ی معادل سازی مدارک پزشکی به لینک های موجود در متن مراجعه نمایید.

برای مطالعه بیشتر در مورد شرایط مهاجرت پزشکان به کشورهای مختلف میتوانید سایر نوشته های این سایت را مطالعه بفرمایید و یا برای دریافت مشاوره رایگان توسط مشاورین موسسه میتوانید با شماره های تلفن موسسه تماس گرفته و مشاوره های مشاورین بهره مند شوید.

ارسال نظر و نظرات ثبت شده