021-44124850

آزمون MCAT کانادا

9 / 10
از 10 کاربر

 کانادا کشوری مهاجر پذیر میباشد و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا، برای اخذ اقامت کانادا وارد این کشور میشوند؛ تحصیل در دانشگاه های کانادا، ورود نیروهای کاری به صورت Skilled worker، به دست آوردن اجازه کار پزشکی و یا دندانپزشکی در کانادا از جمله راه های عمده مهاجرت به کانادا میباشد؛ همانطور که ذکر شد، کانادا کشوری کاملاً مهاجرپذیر میباشد و بخش اعظم جمعیت آن را مهاجرین سایر کشورها تشکیل داده اند.

آزمون MCAT

معادل سازی مدارک پزشکان در کانادا

پزشکان و دندانپزشکان و برخی گروه های پیراپزشکی برای ادامه تحصیل و یا کار در رشته خود در کشوری به غیر از محل تحصیل خود، باید مدارک خود به تأییدیه سازمان های مربوطه در کشور مقصد قرار داده باشند. بدین ترتیب هر کشوری برای ورود پزشکان خارجی به کشور خود برخی آزمون ها  ( به صورت تئوری و عملی) و دوره هایی را ترتیب دیده اند؛ حساسیت کار در رشته های پزشکی به دلیل سروکار داشتن با سلامت انسان ها دلیل عمده این امر میباشد؛ آزمون MCAT کانادا بخشی از پروسه معادل سازی مدارک پزشکان خارجی برای یافتن اجازه کار در کانادا میباشد.

آزمون MCAT کانادا مخفف عبارت The Medical College Admission Test میباشد، این آزمون  یک آزمون چند گزینه ای، کامپیوتری و استاندارد میباشد که برای بیش از 90 سال، بخشی از پروسه پذیرش کالج پزشکی بوده است. هر سال حدود 85 هزار دانشجو در این آزمون ثبت نام میکنند. تقریباً تمام مدارس پزشکی در امریکا و تعداد بسیاری از آن ها در کانادا و بسیاری از مراکز و سازمان های پزشکی شرکت و کسب حداقل نمره در آزمون MCAT کانادا را برای ورود میخواهند. آزمون MCAT کانادا مهارت و دانش پزشکی فارغ التحصیلان، پزشکان، دانشجویان پزشکی را برای اطمینان از به دست آوردن پیش شرط های لازم به منظور ورود به کالج های پزشکی و یا اخذ اجازه کار پزشکان در کانادا را می سنجد.

 

بخش‌های آزمون MCAT

  • پایه های بیولوژیکی و بیوشیمی سیستم های زندگی: شامل 44 سئوال در مدت 95 دقیقه
  • پایه های شیمی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی: شامل: 44 سئوال در مدت 95 دقیقه
  • مبانی روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی رفتار: شامل 44 سئوال در 95 دقیقه
  • مهارت های استدلال و تحلیل بحران: شامل 53 سئوال در 90 دقیقه

بخش اول این آزمون نیازمند دانش متقاضی در خصوص مراحل اساسی زندگی شامل رشد، تکثیر، تولید و ... میباشد.

بخش دوم، از متقاضی میخواهد که، دانش عمومی فیزیک خود را با دانش بیولوژیکی ترکیب کند. و توانایی به کاربردن این دانش عمومی در سیستم های زندگی بسیار ضروری است.

بخش سوم این آزمون نیز مباحث جامعه شناختی و روانشناختی را در قالب علوم بیولوژی پوشش میدهد. این بخش توانایی متقاضی را در اجرای اصول تحقیقاتی و آماری در حوزه های تعیین کننده های رفتاری، اجتماعی و فرهنگی ارزیابی می کند.

بخش چهارم آزمون، به نام CARS شناخته میشوند. این بخش از آزمون نیاز به هیچ دانش قبلی ندارد و تمام اطلاعات  برای پاسخ دادن به این قسمت در آزمون گنجانده شده است. این قسمت از آزمون توانایی شخص را برای تجزیه و تحلیل مباحث و یافت فرضیه ها و استباط های اساسی بررسی میکند.

 

MCAT چه تفاوتی با UCAT دارد؟

مهمترین تفاوت بین MCAT و UCAT این است که برای دانش آموزانی با سطوح مختلف تجربه و مدارک مختلف طراحی شده است.

UCAT برای فارغ التحصیلانی طراحی شده است که مدرک A-Level، Scottish Highs یا مدرک بین المللی خود را به پایان رسانده اند.در ایالات متحده، شما فقط می توانید در مقطع کارشناسی ارشد در رشته پزشکی تحصیل کنید، بنابراین MCAT برای دانشجویانی طراحی شده است که دوره های مقدماتی و مقطع کارشناسی را در علوم گذرانده اند. اگر مدرک A-Levels، Scottish Highers یا International Baccalaureate را بدون دریافت مدرک کارشناسی مربوطه دریافت کرده باشید، نمی توانید در MCAT شرکت کنید.

در نهایت، UCAT دانش علمی خاصی را آزمایش نمی کند - برای آزمایش استدلال کلامی، عددی و انتزاعی طراحی شده است. این شامل هیچ محتوای برنامه درسی نیست، در حالی که MCAT به طور خاص دانش و مهارت هایی را که قبلاً به دست آورده اید آزمایش می کند.

 

زمان برگذاری آزمون MCAT

آزمون MCAT 15 بار در سال بین ماه های ژانویه تا سپتامبر برگزار میشود و یک آزمون 7 ساعت و نیمه میباشد. هزینه ثبت نام این آزمون 315 دلار میباشد. بالاترین نمره ی این آزمون 528 و پایین ترین نمره( نمره قبولی آن) 500 میباشد ( 125 نمره در هر بخش). آزمون MCAT توسط سازمان Association of American Medical Colleges (AAMC) طراحی و برگزار میگردد.

آزمون MCAT کانادا نه تنها، دانش شخص را در زمینه های شیمی، شیمی ارگانیک، بیولوژی عمومی، بیوشیمی، فیزیک، روانشناسی و جامعه شناسی بررسی میکند؛ بلکه، توانایی های استدلال و تحلیل بحران را هم در او میسنجد.

 

امیدواریم پس از خواندن این مطلب اطلاعات جامعی در مورد آزمون MCAT کانادا کسب کرده باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا با مشاورین موسسه راد ارتباط برقرار کنید

ارسال نظر و نظرات ثبت شده